A kisebbségi oktatás jellegzetességeiből kiindulva három sarkalatos témát vetett fel Winkler Gyula azon a közvitán, amelyet a Hunyad Megyei Tanfelügyelőségen tartottak a jelenleg véglegesítés előtt álló oktatási törvényekről. Az EP-képviselő a középfokú oktatási intézmények struktúrájának rugalmas meghatározását, a kisebbségi képviselet megőrzését a teljes új, átalakuló intézményi rendszerben, illetve a méltányos finanszírozás biztosítását szorgalmazta felszólalásában.
„A rugalmas középfokú struktúra azt jelenti, hogy ott, ahol csak egy magyar tannyelvű középiskola működik, ott több szak is működhessen, elméleti és szakoktatás párhuzamosan, ahogy ez jelenleg is történik. A kisebbségi képviselet a közösség teljes körű érdekképviseletét biztosítja, a tagozatos iskolák vezetőségétől kezdve egészen a majdani megyei igazgatóságok vezetőségéig, a méltányos finanszírozásnak pedig tekintettel kell lennie a kisebbségi oktatás többletfeladatainak az anyagi fedezésére. Természetesen kitértem az európai uniós programok jelentőségére, az Erasmus program finanszírozásának megemelésére a jelenlegi, 2021 – 2027 tervezési időszakban, és mindazokra a lehetőségekre, amelyeket az unió biztosít tanulók, diákok és oktatók számára egyaránt. Az RMDSZ parlamenti csoportja, kormányzati képviselőinkkel együtt, aktív és építő szerepet játszik a törvénytervezetek véglegesítésében” – mondta el Winkler Gyula a megbeszélésen.
Az egyeztetésen jelen voltak az oktatási szakszervezetek képviselői, az iskolai és az egyetemi rendszer tanárai, szülők, diákok és vállalkozók, parlamenti képviselők, a helyi és megyei hatóságok képviselői, Hunyad megye prefektusa, a megyei önkormányzat képviselői, valamint az oktatási minisztérium két államtitkára. Sorin Mihai Cîmpeanu oktatási miniszter online vett részt a közvitán.