Winkler Gyula, az RMDSZ európai parlamenti képviselõje kedden Brüsszelben találkozott romániai és magyarországi közúti fuvarozó vállalatok képviselõivel, akik az Európai Bizottság székhelye elõtt szervezett, nemzetközi tiltakozó akcióra érkeztek a belga fõvárosba. A tüntetést a franciaországi és németországi új rendelkezések ellen szervezték, amelyek arra köteleznék a fuvarozóvállalatokat, hogy az illetõ ország minimálbérével megegyezõ szinten javadalmazzák a saját alkalmazottaikat. A tiltakozók nemtetszésüket jelezték amiatt, hogy az Európai Bizottságot nem lép fel az Európai Unió egyre több tagországában megjelenõ protekcionista intézkedések ellen. Ennek kapcsán Winkler Gyula ismételten megerõsítette, hogy ellenzi a protekcionista intézkedések elterjedését, hiszen azok gyengítik és töredezetté teszik az egységes piacot.
“Olyan idõszakban vagyunk, amikor erõsödnek a tagállamok protekcionista intézkedései, és ezek az egységes európai piacot ássák alá. Az ilyen intézkedések éppen az ellenkezõ hatást érik el, ugyanis nem tudják a nemzeti gazdaságot megvédeni, viszont az egységes piacot gyengítik. A kormányoknak meg kellene érteniük, hogy akkor tud az Európai Unió kilábalni a válságból, ha megerõsítik a közös piacot, ha lebontják azokat a határokat, amelyek a személyek, javak, szolgáltatások szabad mozgását korlátozzák. A határok újraépítése nem oldja meg a válságot” – hangsúlyozta a képviselõ a fuvarozókkal folytatott megbeszélésen. Kitérve a németországi és franciaországi törvényekre, elmondta, hogy bár az Európai Bizottság hatásköre ellenõrizni, hogy azok összeegyeztethetõek-e az európai szabályozási kerettel és az egységes piacra vonatkozó jogszabályokkal, az EP-képviselõk továbbra is kiállnak a parlamentben a közép- és kelet-európai fuvarozók érdekei mellett. “Továbbra is erõfeszítéseket teszünk, hogy az egységes piac jobban mûködjön, hogy ne legyen diszkrimináció egy-egy vállalat esetében sem a származási ország miatt” – emelte ki Winkler Gyula.
A Romániai Fuvarozók Országos Szövetsége által szervezett tüntetésen tizenegy ország tizenegy szakmai szervezete vett részt, köztük a magyarországi Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE), a lengyelországi ZMPD, a cseh CESMAD Bohemia, valamint a portugáliai UE-ANTRAM és a spanyolországi ASTIC. A tiltakozó akcióhoz csatlakoztak unión kívüli fuvarozószervezetek, köztük az AITA a Moldova Köztársaságból.