A Magyar Szórvány Napja a szórványban élő közösségek összefogásának, kitartásának ünnepe, fogalmazta meg Kelemen Hunor szombaton Déván. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje leszögezte, arra kérte a szórvány megyék pedagógusait, a kulturális élet szervezőit és a közösségi vezetőket, hogy vigyék tovább az üzenetét: november 24-én és december 1-jén vállaljunk szolidaritást egymásért, magyarságunkért, közös jövőnkért.
A szövetségi elnök az erdélyi szórványmegyéknek a magyar szórvány napja alkalmából tartott közös tanácskozásán vett részt a dél-erdélyi városban.
„Értékeink, kultúránk, anyanyelvünk csak nekünk fontos, senki másnak” – összegzett Kelemen Hunor Facebook-bejegyzésében. A szórványra azért is kell különösen vigyázni, mert egyfajta védőburok a tömbmagyarság számára, és a nemzetpolitikának is így kell tekintenie rá – jelentette ki Kelemen Hunor.
.„Mindenkiért felelősséget érzünk és felelősséget vállalunk” – idézi Kelemen Hunor dévai beszédét az MTI. Hozzátette: a szórványban ez a vegyes családokat is jelenti, mert az ő gyerekeik egyfajta kapcsot jelentenek a két nemzet, a két kultúra között.
Beszédében kifejtette: a szórványközösségek támogatása azért is létkérdés, mert ők vannak leginkább kitéve a természetes fogyásnak és az asszimilációnak, és ezért olyan feltételeket kell teremteni számukra, melyek lehetővé teszik az identitás megőrzését. Rámutatott: a szórványban az oktatási intézmények a legfontosabbak a család és az egyház után, hiszen meghatározzák az identitásképzést és az identitás megerősödését, amelyek nélkül nincsen magyar jövő.
A szövetség elnöke emlékeztetett arra, hogy14 évvel ezelőtt épp Déván kezdődött a szórványnapi rendezvénysorozat, az erdélyi szórvány- és a tömbmagyar vidékek közötti együttműködés.
Az elmúlt időszak eredményei között említette a szórványkollégiumi rendszer kiépítését, az óvoda- és bölcsődeépítést. Az egyik fontos szempont az volt – mondta -, hogy ha magyar vagy vegyes család magyar iskolába akarja járatni a gyerekét, akkor legyen lehetősége erre.
Kelemen Hunor kitért a kultúra fontosságára, amelyet a civil szervezetekkel, egyházakkal együttműködve a szórványban is próbálnak biztosítani. A politikai érdekképviselet újjáépítése is folyik, hogy a magyar közösség képviselői a szórványban is jelen legyenek a közigazgatásban. Erre itt különösen szükség van, ezáltal lehet közösséget építeni, bizalmat erősíteni – tette hozzá.rról is beszélt, Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást. Kelemen Hunor Déván tartott sajtótájékoztatóján arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly mindössze 156.000 gyermek született, ami a modern kori Románia történetének legkisebb születések száma, számol be az Agerpres hírügynökség.
Idén még rosszabb a helyzet, ugyanis októberig a születések száma még nem érte el a százezret. „Egymás után döntjük meg a negatív rekordokat” – fogalmazott, hozzátéve, hogy ha továbbra is fennáll ez a „drámai” helyzet, akkor húsz év múlva elöregedett lakossága lesz az országnak, a társadalombiztosítási rendszer pedig össze fog omlani
Az RMDSZ elnöke jövő-orientált politizálást szorgalmazott, és kifejtette, ennek érdekében három területen kell rövid-, közép- és hosszútávú cselekvési tervet megvalósítani: meg kell teremteni az országban való boldogulás feltételeit, hogy csökkenjen az elvándorlás; támogatni kell a kis- és középvállalkozásokat, mert a versenyszférában dolgozók kétharmada ilyen vállalkozások alkalmazásában áll; a gyerekvállalási kedv növelése érdekében a fiatal családokat adókedvezményekkel, állami támogatásokkal kell segíteni.
Kelemen Hunor kifejtette: a szövetség a júniusban elért önkormányzati eredményeket csak akkor tudja kamatoztatni, ha a parlamenti eszközt is mellé tudja tenni. Kiemelte: júniusban a szórvány jól teljesített, különösen a városokban vannak tartalékai, ezért a közeledő államfő- és parlamenti választásokon is számítanak a támogatására.
A szövetségi elnök a sajtónak nyilatkozva elmondta: az erdélyi magyarság számára a választások tétje, hogy erős hangja legyen, amelyet a többségi politikusok is meghallanak és az RMDSZ-szel közösen megoldásokat keresnek a problémáira. A cél az erős parlamenti frakció, az hogy az RMDSZ ismét kormányra kerüljön, és kormányzati eszközökkel tudja segíteni a közösségépítést.
„A választásnak az a tétje, hogy ne tudjanak nélkülünk dönteni. (…) A jó döntéseknek a részeseivé kell válnunk, és a rossz kezdeményezéseket meg kell tudnunk akadályozni”– húzta alá az RMDSZ elnöke, arra buzdítva mindenkit, hogy a választásokon a magyar jelöltre szavazzon, a magyar közösség erejét erősítse.
A dévai rendezvényen az RMDSZ szórványmegyékbeli politikusainak részvételével kerekasztalbeszélgetést tartottak, valamint egy prezentációt a szórványbeli anyanyelvi oktatásról. Az egésznapos programsorozat este kulturális műsorral zárul.
2015. óta november 15-én, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem születésének és halálának évfordulóján tartjuk a magyar szórvány napját.