Az Európai Bizottság teljesítménye jelentősen javulna, ha Janusz Wojciechowski mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos lemondana, hangsúlyozta Winkler Gyula (RMDSZ, EPP) európai parlamenti képviselő kedden, dévai sajtótájékoztatóján. Mint elmondta, „felháborító”, ahogyan a biztos válaszolt azokra a követelésekre, amelyeket a 14 romániai néppárti EP-képviselő által is aláírt levélben fogalmaztak meg.
„Tavaly decemberben levelet küldtünk Wojciechowski biztosnak, amelyben arra kértük, hogy az AgriFish Tanácsban (az európai uniós tagállamok agrárminisztereit tömörítő mezőgazdasági és halászati tanácsban – szerk. megj.) megszavazottakkal összhangban hosszabbítsa meg azt a határidőt, amikortól a gazdáknak kötelező lenne parlagon hagyni a szántóföldek területeit, ami a támogatások igényléséhez szükséges helyes mezőgazdasági gyakorlat követelményei közé tartozik, az úgynevezett GAEC 8 környezetvédelmi feltételrendszerben. Úgy véljük, hogy abszurd helyzet az, hogy a földek parlagon hagyása miatt kell aggódni akkor, amikor háború dúl, és nem az élelmiszertermelés maximalizálására próbálunk törekedni, hogy az európai kontinens élelmezésbiztonságát biztosítsuk (…) A mezőgazdasági biztos válasza több mint felháborító: azt mondja, hogy a dolgok rendben mennek, hogy a szolidaritási folyosók működnek, hogy uniós szinten nincs kritikus helyzet. Nehezen értelmezhető, hogy a biztos azzal érvel, hogyha a környezetvédelmi kondicionalitást továbbra sem alkalmazzuk, az magasabb termeléshez és alacsonyabb árakhoz fog vezetni” – mondta el Winkler Gyula. Az RMDSZ EP-képviselője szerint a jelenlegi Európai Bizottság leggyengébb láncszeme Janusz Wojciechowski, aki nem az európai gazdák, hanem a szélsőbaloldali – mélyzöld lobbi érdekeit képviseli.
Winkler Gyula úgy véli, hogy a romániai és más tagállamok mezőgazdasági termelői tiltakozásait tágabb összefüggéseiben kell értelmezni: egyrészt a hazai, másrészt az európai szintű agrárpolitikával való elégedetlenség szempontjából. Szerinte Romániában a gazdák elégedetlensége az ukrajnai háború okozta problémák megoldatlanságával függ össze, valamint azzal, hogy az Európai Bizottság nem veszi figyelembe követléseiket. Ugyanakkor gondot okoz a hazai mezőgazdaságnak a bukaresti kormány és a mezőgazdasági minisztérium alacsony hatékonysága és a nyomasztó bürokrácia is.