Bírálatot fogalmazott meg Winkler Gyula európai parlamenti képviselő (RMDSZ, EPP) annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság (EB) nem vállalt kötelezettséget a februárban közzétett, az európai mezőgazdaság jövőjéről szóló ütemtervben.
„Úgy vélem, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) egyszerűsítésével kapcsolatos ütemtervnek sokkal konkrétabbnak és ambiciózusabbnak kellene lennie, ugyanakkor sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítania a nemzetközi kereskedelemre” – mondta Winkler Gyula, az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának (INTA) szerdai vitáján.
Az Európai Bizottság februárban mutatta be a mezőgazdasági és élelmiszeripari jövőképről szóló közleményét, amely tulajdonképpen az európai mezőgazdaság jövőjének útiterve.
„Az európai gazdák elsősorban az uniós kereskedelmi megállapodásokkal járó hátrányokat azonosítják, és gyakran ellenzik ezeket a szerződéseket. Úgy vélem, hogy a gazdák ellenvetései általában a hiányos tájékoztatásból fakadnak. Az egyenlőtlen versenyfeltételek, amelyekre a gazdák panaszkodnak, abból a túlzott bürokratikus nyomásból is fakadnak, amelynek az elmúlt években a sok új uniós jogszabály miatt vannak kitéve. A környezetvédelmi feltételek sokasága, a mezőgazdasági földterületek használatának korlátozása és az új természetvédelmi feladatok sokkal nehezebbé tették a gazdák számára, hogy folytassák alapvető tevékenységüket, az élelmiszertermelést, így biztosítva az élelmezésbiztonságot az EU-ban” – mutatott rá az RMDSZ európai parlamenti képviselője.
Véleménye szerint nagyon fontos megvédeni a gazdákat a tisztességtelen verseny hatásaitól, ahogy az is, hogy biztosítsák az uniós mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességét hazai, nem protekcionista intézkedések révén.
„A Közös Agrárpolitikára vonatkozó eljárások egyszerűsítése, a bürokratikus nyomás csökkentése stabil jövőt biztosíthat az európai mezőgazdasági ágazat számára. Szeretném, ha az európai ütemterv konkrétabb lenne azzal kapcsolatban, hogy milyen lehetőségek lesznek a közeljövőben. Emellett az Európai Néppárt Képviselőcsoport tagjaként kötelességemnek tartom, hogy rámutassak: a dokumentumból teljesen hiányzik az elkötelezettség, nincsenek jelen a 2024-es választási kampányban ígért változtatások, nevezetesen a Zöld Paktum túlburjánzott intézkedéseinek elhagyása, hiszen ezek a gazdák elégedetlenségének valódi forrását jelentik” – hangsúlyozta Winkler Gyula.
A képviselő szerint a szabadkereskedelmi megállapodások nem az európai mezőgazdaság ellenségei: „Elég, ha csak arra emlékeztetünk, hogy az EU élen jár a magas minőségű agrár-élelmiszeripari ágazatban, és az uniós kereskedelmi mérleg kedvező az összes agrár-élelmiszeripari kereskedelmi partner esetében” – tette hozzá az RMDSZ EP-képviselője, aki a Știrile Transilvaniei portálnak nyilatkozott.