Románia 13 év után fontos lépést tesz az európai integráció felé

2025. január 1-jén Románia és Bulgária teljes körűen csatlakozik a schengeni térséghez – derül ki a Bel- és Igazságügyi (IB) Tanács által hivatalosan elfogadott határozatból.

Románia 13 év után fontos lépést tesz az európai integráció felé, megszűnik a kettős mérce, amely a polgárait érintette.

A politikai és diplomáciai erőfeszítések alapvető fontosságúak voltak e cél elérésében, ellentétben a nyilvánosságban elhangzó negatív nyilatkozatokkal.

Az emberek előnyére válik a szabad mozgás lehetősége, Románia gazdasága pedig vonzóbb lesz a befektetők számára, ez pedig új munkahelyek megteremtését eredményezi.

A csatlakozás az Európai Unió számára is nyereséget jelent, mivel hozzájárul külső határainak biztonságához és az ukrajnai újjáépítési folyamathoz.

2025.január 1-je lesz az a nap, amikor Románia és Bulgária teljes mértékben csatlakozik a schengeni térséghez. Az IB-Tanács ma Brüsszelben hivatalossá tette a döntést, amelyről a magyar EU-elnökség által szervezett november 22-i budapesti csúcstalálkozón már megszületett a politikai megállapodás.

A politikai okok miatti 13 éves késedelmet hátrahagyva, Románia végre megteszi a jól megérdemelt lépést az európai integráció felé. Sikerült felszámolnunk a kettős mércét, és ezzel elsősorban a román állampolgároknak, azoknak a közösségeknek szolgáltattunk igazságot, akiket hátrányosan érintett a szabad mozgás térségéhez való csatlakozásunk politikai késleltetése.

Felidézve az elmúlt két év során a nyilvánosság előtt elhangzott, sok esetben rendkívül aggasztó vádakat, hangsúlyozni kell, hogy nem ezek, hanem a jól időzített politikai és diplomáciai erőfeszítések és a különböző szinteken tett lépések hatékony összehangolása segített bennünket célunk elérésében.

A nyertesek mindenekelőtt az emberek, mindazok, akik gyakran utaznak, és így már nem kell várakozniuk a határon, nem kell elszenvedni a megalázó határátléptetéseket, de úgy gondolom, hogy azok is nyertesek, akik az elmúlt években nem lépték át a schengeni határokat, viszont hasznot húznak abból, hogy Románia egyre inkább integrálódik az EU-ba.

Ez nyilvánvalóan nyereség országunk gazdasága számára, páldául a fuvarozók által elszenvedett veszteségek kiküszöbölésével, de a kilátások szempontjából is előnyös, mivel így Románia vonzóbbá válik a külföldi befektetők számára, és a beruházások növekedése a munkahelyek számának növekedésével is jár. A gazdasági előrejelzések középtávon a GDP 0,7 és 1,2 százaléka közötti nyereséget mutatnak.

A nyertes maga az Európai Unió. Amint azt az elmúlt 2-3 évben, az Európai Parlamentben tett erőfeszítéseink során többször is elmondtam, Románia kudarca a schengeni övezethez való csatlakozásban nemcsak országunk kudarca volt, hanem az Európai Bizottságé is.

Ezek mentén úgy gondolom, hogy a csatlakozásunk befejezése nyereség az EU számára, külső határaink biztonsága szempontjából, amelyet Románia és Bulgária jól garantál, valamint Ukrajna újjáépítési folyamatának előkészítése szempontjából is, amelyet megkönnyít a szabad mozgás térségéhez való csatlakozásunk.