Minden tagállamban nagyobb figyelmet kell szentelni az ifjúsági programoknak és stratégiáknak, beleértve a sportágazatokat is, erre mutat rá az Európai Parlament Állásfoglalása a Covid19 ifjúságra és sportra kifejtett hatásáról. A parlament oktatási és kulturális bizottsága (CULT) által kezdeményezett dokumentumot kedd este fogadták el a képviselők.
„Az EU és a tagállamok most véglegesítik a nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési terveiket, amelyeknek célja a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság leküzdése. Természetesen a gazdaságélénkítés prioritásai a legfontosabbak, azonban, ha elemezzük a világjárvány hatását a társadalomra, az európai életvitelre, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy az ifjúsági és a sporttevékenységek horizontális prioritások kell hogy legyenek, ezek támogatása minden európai polgár javát szolgálják” – fogalmazott Winkler Gyula EP-képviselő, a CULT bizottság helyettes tagja. Szavazatmagyarázatában az RMDSZ képviselője kiemelte, hogy a koronavírus-járvány a fiatalok életét aránytalanul súlyos mértékben sújtja. Winkler Gyula rámutatott, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint nagy az esélye annak, hogy a fiatalokat, szemben a más korosztályokkal, a járvány aránytalanul súlyosabban és hosszú távon érinti negatívan a gazdasági helyzet, az egészség és a jólét szempontjából, beleértve a tanulási és képzési lehetőségek, az önkéntes munka elvesztését, mindez fejlődésük egyik döntő szakaszában történik.
„A pandémia negatív következményei széles körben hatnak, jelentősen hozzájárulnak az ifjúsági és szabadidős tevékenységek visszaszorulásához, ugyanakkor számos sportegyesület a végleges bezárást fontolgatja. Mindezek negatív hatással vannak a korábban bevált európai és nemzetközi együttműködési struktúrákra, jelentősen csökkentve a civil szerepvállalást is” – fejtette ki Winkler Gyula.
Az EP állásfoglalása sürgeti az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy konkrét intézkedéseket kezdeményezzenek a fiatalok foglalkoztatottságának növelése érdekében, biztosítsanak munkaerő-felvételi támogatásokat vagy ifjúsági garanciákat annak érdekében, hogy ösztönözzék a munkahelyek megtartását és létrehozását célzó egyéni programokat, a fiataloknak szóló továbbképzési és átképzési programokat, a fiatal álláskeresők befogadására képes gazdasági ágazatokba történő beruházásokat.
A CULT szakbizottság állásfoglalása felidézi az önkéntesség szerepét a fiatalok mindennapjaiban és szakmai készségeinek fejlesztésében. Az EP által elfogadott dokumentum rámutat, hogy a világjárvány okozta gazdasági sokk feldolgozásában az is segítene, ha a fiatal munkanélkülieket önkéntes tevékenységekkel és fizetett szakmai gyakorlatokkal támogatnák, ezek értékes tapasztalatnak tekinthetők és megkönnyítik a stabil munkahelyre való átállást. Az állásfoglalásban az EP azt kéri a Bizottságtól, hogy minden tagállam alaposan elemezze, milyen hatása van a sport területén a koronavírusjárvány gazdasági és szociális vonzatú következményeinek, az elemzések alapján pedig európai megközelítést dolgozzon ki a kihívások kezelésére és a lehetséges következmények enyhítésére. Ugyanakkor az EP-képviselők azt kérik az Európai Unió Tanácsától, hogy a sportra vonatkozó következő uniós munkatervben kezelje prioritásként azokat az intézkedéseket, amelyek rövid és hosszú távon segítenék az ágazatot a világjárvány következményeinek kezelésében.
Az EP által elfogadott állásfoglalás hangsúlyozza, hogy koronavírus-járvány minden szinten pusztító hatással van az egész sportágazatra, különösen a sportegyesületekre és -klubokra, szövetségekre, az edzőtermekre, de a sportolókra, az edzőkre, a sport területén dolgozókra és a sporthoz kapcsolódó vállalkozásokra, köztük a sportrendezvény-szervezőkre és a sportmédiára is. Az EP-képviselők úgy vélik, hogy a fellendüléshez vezető út kihívást jelent majd, a CULT bizottság egy ágazatokon túlmutató együttműködésben látja a megoldást. Az állásfoglalás ugyanakkor azt kéri a Bizottságtól és a tagállamoktól, hogy a rendelkezésre álló és az ágazat számára igénybe vehető uniós programok révén erősítsék meg általában a sportágazat és különösen a szabadidősport helyreállítását és válságrezilienciáját.