35 éves az RMDSZ: Hunyad megyei visszatekintés

Hosszú évek óta, január első napjaiban a mi Szövetségünk, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség megalakulásának napjaira gondolok, azokra a reménységgel és tenni akarással telített napokra, 1989 végén és 1990 elején, amikor az alapítók cselekvésre lendültek és –  új utat keresve az erdélyi magyarság számára – Szövetséget alapítottak. Nem magyar politikai pártot, hanem magyar érdekképviseletet, közösségi és politikai éleslátást bizonyítva már a legelején.

Hunyad megyében is útjának indult a Magyar Demokrata Szövetség, ahogy az első napokban nevezték a kezdeményezők. Itthon voltam már Vajdahunyadon, szülővárosomban, 1988-ban államvizsgáztam a Temesvári Műszaki Egyetemen, és mérnökként dolgoztam egy fővárosi nagyvállalat helyi kirendeltségében. Jómagam nem tartoztam az alapítókhoz, valamivel később, 1991-ben lettem RMDSZ-tag, így személyes emlékeim sem lehetnek Hunyad megyei Szövetségünk első napjairól, a kezdeti útkeresés döntő pillanatairól. Mindezekkel együtt meggyőződésem, hogy fontos az emlékezés, és fontos mindig azok nevét is felemlíteni, akik megtették az első lépéseket.

35 éves az RMDSZ idén, 2025-ben. Harmincöt év elteltével bátran kimondhatjuk, hogy Románia és a Kárpát-medence egyik legsikeresebb politikai szerveződése. Az országé többek között amiatt, mert az egyetlen romániai politikai szereplő, amelyik a rendszerváltás óta eltelt 35 év alatt folytonosan jelen volt a parlamentben, ugyanazzal a névvel, jellel és politikai programmal. A Kárpát-medencei magyar alakulatok között amiatt is, hogy mi voltunk az elsők, aki 1996-ban kormánykoalíciós szerepet vállaltunk Romániában, de a mi nevünkhöz kötődik az eddig legjelentősebb európai uniós nemzeti kisebbségi kezdeményezés, a Minority SafePack is.

Harmincöt év egy nemzedéket, egy generációt bőven átölelő időszak. Nincs egyértelmű számszerűsítése annak, hogy mit is jelent időben az emberöltő, a nemzedék. Régebben talán inkább a 20-25 évet jelentette, ma már inkább a 30-at, egyesek szerint akár a 35-öt. Politikai generációk tekintetében talán a harmadiknál tart ma az RMDSZ, és erőteljesen készülődnek a negyedik politikai generáció fiataljai, akik már digitális és európai uniós bennszülöttek.

Vissza tehát a kezdetekhez, vissza az alapítókhoz. Honnan eleveníthetnénk fel a neveket, ha az internetes keresők tehetetlenek ezirányban? Digitális bevándorlóként, nyomtatott újság- és könyvszerető emberként tudom a választ: fellapozzuk a korabeli magyar újságot. 1990 február 9-én jelenik meg Déván a Hunyad Megyei Hírlap, a Magyar Demokrata Szövetség hetilapjának első száma, Varga Károly felelős szerkesztő gondozásában. Lapozgatom a Hunyad Megyei Hírlap kezdeti példányait, és jegyzem az alapítók listáját, szeretettel, tisztelettel és nagyrabecsüléssel.

December 29-én megalakult az RMDSZ vulkáni szervezete. Elnök: Fülöp Attila, alelnökök: Szőcs László és Dobner Attila, titkár: Bogotai Klára, gazdasági referens: Secarea Judit és Fazakas Mária. Ülésvezető: Fodor Endre.

Január 3-án megalakult az RMDSZ vajdahunyadi szervezete. Elnök: Zudor Endre, alelnökök: Fazakas Tibor, Györfi Jenő, Kiss Endre és Takács Csaba. A Nemzeti Megmentési Front helyi tanácsában Györfi Jenő, a megyei tanácsban pedig Takács Csaba képviseli a Szövetséget.

Január 4-én megalakult a petrozsényi RMDSZ. Elnök: Fekete Zsolt, tanár, szervezőbizottság: Fazakas Károly, mérnök, tanügy-kultúra: Sinka Judit tanítónő, ifjúság: Talpai Eszter, mérnök, helyi problémák: Bardocz László, vegyészmérnök. Január 14-én megalakult az RMDSZ helyi szervezete Szászvároson, elnök: Mátyás Ferenc, alelnök Fülöp Béla, titkár: Szőke Ákos. Szintén január 14-én Pusztakalánban is megalakult az M.D.SZ. Elnök: Gábos Sándor, alelnök Antal Csaba, titkár: Lőrincz Edit. Január 20-án megalakult az RMDSZ hátszegi szervezete. Elnök: Kásler Pál, képviselő: Szabó János, titkár: Kreibik József.

Január 21-én megalakult Déván az M.D.SZ. Hunyad megyei szervezete. Elnök: Eőry Lázár László, technikus, alelnökök: Zudor Endre, tanár és Fazakas Károly, mérnök, titkár: Segesvári Pál, ny. jogász.

Ennyit jegyez a Hunyad Megyei Hírlap az induló lapszámaiban. Természetesen hiányos a lajstrom, több helyi szervezet és a Hunyad megyei ifjúsági kezdeményezés, a MADISZ megalakulásáról sem találtam feljegyzést. Ha léteznek még írott anyagok, szeretettel felhívom ezek tulajdonosait, hogy keressenek meg, osszák meg ezeket, végülis a saját történetünkről van szó (gondolom, 35 év után akár azt is mondhatnám: a saját történelmünkről van szó).

Tisztelettel, megbecsüléssel tekintünk vissza az alapítók vállalására, a bátorságra, a tenniakarásra, az eltökéltségre, amellyel elindultak az úton. Ez az építkezés útja volt akkor, ezen járunk ma is, 35 esztendő elteltével. Az alapítók közül sajnos sokan nincsenek már az élők soraiban, emlékük legyen áldott, munkásságuk gyümölcseire vigyázni fogunk! Azt kívánom a Hunyad megyei RMDSZ-nek és a dél-erdélyi magyar szórványközösségnek, hogy a következő 35 év legyen még sikeresebb, mint az eddigiek. A járt utat járatlanért el ne hagyjuk! A mi utunk a magyar összefogás útja, egymás kezét el nem engedve ezen az úton kell tovább haladjunk. A tét a megmaradásunk a dél-erdélyi szórványban.

Winkler Gyula

Vajdahunyad, 2025. január 2.