În cadrul negocierilor bilaterale cu China, UE trebuie sã fie mai bine coordonatã
Deputatul european Iuliu Winkler (UDMR, PPE) susroman_t_betuine cã, în cadrul negocierilor bilaterale cu China pe marginea unui acord de investiroman_t_betuii, UE trebuie sã coordoneze cât mai bine interesele statelor membre care uneori sunt divergente.
Marroman_t_betui, la Strasbourg, în plenul reunit al Parlamentului European, Iuliu Winkler, membru în Comisia pentru Comerroman_t_betu Internaroman_t_betuional (INTA) a PE, a susroman_t_betuinut poziroman_t_betuia Grupului PPE cu privire la negocierile UE-China pe marginea unui acord bilateral de investiroman_t_betuii. De altfel, rezoluroman_t_betuia PE cu privire la acest acord a fost adoptatã, miercuri, cu mare majoritate de voturi de deputaroman_t_betuii europeni.
“În cadrul negocierilor cu China pe marginea unui acord de investiroman_t_betuii, este pentru prima datã, de la intrarea în vigoare a Tratatului de la Lisabona, când UE acroman_t_betuioneazã ca un partener instituroman_t_betuional unic, înlocuind astfel realitatea curentã care implicã 28 de parteneri individuali pentru China. Iar scopul nostru trebuie sã fie obroman_t_betuinerea unui acord echilibrat”, a afirmat Winkler.
Potrivit acestuia, Grupul PPE cere includerea în mandatul UE roman_s_betui a negocierii facilitãrii unui acces mai uroman_s_betuor a firmelor europene pe piaroman_t_betua chinezã, eliminarea a cât mai multe dintre actualele bariere tarifare roman_s_betui non-tarifare din partea Chinei, reformarea mecanismului de join-venture care funcroman_t_betuioneazã în prezent în acest stat, o transparenroman_t_betuã mai mare a regulilor sub care funcroman_t_betuioneazã companiile de stat roman_s_betui private din China, asigurarea unui cadru cât mai corect din punct de vedere competiroman_t_betuional între companiile chinezeroman_s_betuti de stat roman_s_betui cele private europene, dar roman_s_betui acordarea unui real sprijin din partea UE pentru IMM-urile europene care vor sã investeascã în China.
Iuliu Winkler a mai subliniat în intervenroman_t_betuia sa importanroman_t_betua obroman_t_betuinerii din partea UE a unei mai bune protecroman_t_betuii a drepturilor de proprietate intelectualã în China, subiect recunoscut ca fiind unul deosebit de delicat. “Aici aroman_s_betu vrea sã amintesc doar un singur aspect, cel al economiei aplicaroman_t_betuiilor pentru dispozitive mobile (app economy -n.n.), un sector care, în urmã cu un deceniu, nu exista, dar care, acum, înseamnã doar în UE 800.000 de locuri de muncã într-un domeniu creativ roman_s_betui de înaltã tehnologie”, a arãtat deputatul european.
Iuliu Winkler a adãugat cã Grupul PPE solicitã Comisiei Europene stabilirea unui calendar cu termeni clari în negocierile cu China, dar roman_s_betui obroman_t_betuinerea de termene de tranziroman_t_betuie rezonabile pânã la intrarea în vigoare a noilor prevederi din acordul bilateral de investiroman_t_betuii care urmeazã a fi încheiat.
De remarcat este faptul cã în Rezoluroman_t_betuia adoptatã, miercuri, de PE, una dintre mizele cele mai importante o reprezintã garantarea drepturilor de proprietate intelectualã a companiilor europene care investesc în China. Deputaroman_t_betuii europeni sunt convinroman_s_betui de faptul cã în cadrul negocierilor în care Comisia Europeanã este singurul partener de discuroman_t_betuii al Chinei, Acordul pentru investiroman_t_betuii UE-China poate fi un succes, în compararoman_t_betuie cu rezultatele obroman_t_betuinute de fiecare state membru separat.
Potrivit Eurostat, China este al doilea mare partener comercial al UE, dupã SUA. Anul trecut, schimburile comerciale dintre UE roman_s_betui China s-au ridicat la 546 miliarde de dolari, însã deficitul comercial al UE pe relaroman_t_betuia cu China a depãroman_s_betuit 122 miliarde de dolari.